Vazgeçilmez meyveler arasında en ilk sıralarda olan muz, bir çok kişinin zevkle tükettiği besindir. Erkekler için pek sorun olmasada, bayanların hemen ilk aklına gelen sorular acaba muz kilo aldırır mı? muz kaç kalori gibi olabilir. Fakat muz sanıldığı gibi o kadar kalori aldıran bir besin değil.

Genellikle fitness sporcularının çok fazla tükettiği muz, kişilerce çok seviliyor. Barındırdığı besin değerleri vücut içinde oldukça faydalı. Büyük boy bir muz 121 kalori, orta boyu 105 kalori ve küçük boy muz ise 90 kalori civarındadır. Ayrıca verdiği enerji, bol miktarlı lif, potasyum ve B6 vitamini barındırır.

Diyet yapanların akıldaki sorusuna hemen yanıt verelim. Soruyu sormuyoruz direk cevabını veriyoruz. 2 bin kalorilik bir diyetin %6’sını büyük boy muz oluşturur yani diyet günü 1 adet büyük boy muz bile tüketseniz sorun yaşamazsınız. Ayrıca şunu da unutmayın, muz içindeki lif sayesinde tokluk hissinizin uzun sürmesini sağlayacaktır.

Muz Kilo Aldırır Mı?

Bu sorunun cevabı aslında sizin uyguladığınız diyet programına bağlıdır. Günlük listede yer alan besinlere göre muz tüketmeniz gerekiyor. Diyet uygulayan kişilere genel olarak öneri haftada 1 defa büyük muz tüketilmesi gerektiği. Bu sayede hem kilo kontrolü ele alınacak hemde gerekli besin değerlerini vücuda depo edeceksiniz.

Muzun Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal): 88
Toplam yağ: 0,3 g
Kolesterol: 0 mg
Sodyum: 1 mg
Potasyum: 358 mg
Karbonhidrat: 23 g
Diyet lifi: 2,6 g
Şeker: 12 g
Protein: 1,1 g

4 YORUMLAR

  1. C vitamini ve lif oranı bolca olan muz tok tutucu özelliğe de sahiptir. Rejim listesinde aynı vitamin ve mineraller taşıyan farklı meyveler yemek kilo vermek için daha iyi olacaktır. Yüksek kalori değeri ile diyette yenmez, asla yemeyin demiyoruz fakat gün içinde alınan diğer kaloriler orantıda tutulma ise kilo aldırabilir.

  2. Kalorisi yüksek olarak görülse de kilo aldırma durumu tamamen diyet listesinde bulunan diğer yiyecekler ile alakalı bir durumdur. Hergün muz yemek yerine farklı düşük kalorili meyve yemek ve haftada bir muzun besin değerlerinden faydalanmak kilo kontrolü ve fazla kiloları vermek için faydalı seçim olacaktır.

  3. Şu anda bile yüz binlerce kişi bir diyet programı uyguluyor ve fazla kilolardan kurtulmaya çalışıyor. Bu kadar çok sayıda kişinin kullanması içinde binlerce farklı diyet programı bulunuyor. Düzenli fiziksel aktivite ile birleştirilen dengeli beslenme uzun dönemde, kalıcı kilo vermek için en çok verilen tavsiye: Muz da besleyici özelliğine karşın diğer meyvelere oranla yüksek kalori içeriği ile bazı durumlarda kilo vermeyi yavaşlatabilir.

    Muz kilo aldırır mı sorusuna cevabımız “ne kadar tükettiğinize bağlı” olacaktır. Çünkü muz yemek her zaman bir hamburger yemekten ya da bir paket cips yemekten daha faydalıdır ve besleyici özelliği bu gibi hazır gıdalarla kıyaslanmayacak kadar çoktur. Ayrıca lif içeriği ile öğünler arası tokluk hissini uzatmada size yardımcı olabilir. Bir muz yaklaşık 3 gram lif (bu günlük alınması gereken lif miktarının %12’sine denktir) içerir ve orta boy bir muz yaklaşık 110 kaloridir. Çok şekerli tatlılar yerine muzu diyetinizde alternatif bir şeker kaynağı olarak düşünebilirsiniz.

    Sadece diyet yaparken değil genel beslenme alışkanlığı olarak da bir gıdadan çok miktarda tüketilmesi tavsiye edilmez. Ayrıca çoğu meyve aynı miktarda sebzeye göre yaklaşık olarak 3 kat daha fazla kalori içerir. Yani ara sıra yaptığınız atıştırmalıkları meyve ve sebzeler arasında dağıtarak daha iyi bir beslenme rutini sağlayabilirsiniz. İyi bir diyet programı ile zayıflamak kalori kontrolünü çok iyi bir şekilde yapmayı gerektirir. Bu nedenle muzu bir tatlı olarak düşünerek bazı günler tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

CEVAP VER