Endonezce Yeminli Tercüman Kimlere Denir?
Endonezce Yeminli Tercüman Kimlere Denir?

Yeminli tercümanlar iki dil arasında anlaşmayı sağlamak amacı ile tercüme işlemi gerçekleştirmektedir. Resmi evrakların Türkçeleştirilmesi, gelen mektup ya da evrakların okunabilmesi için farklı dillerden Türkçe’ye çevrilmesi işlerini tercümanlık büroları üstlenmektedir. Endonezce tercüme de bunlardan biridir. Özellikle Endonezce bilen ve Türkçeye çeviri yapabilmesi sağlanan kişi sayısı da oldukça azdır. Bu kişiler konsolosluklara bağlı olarak çalışabilmekteyken aynı zamanda tercümanlık bürolarında da çalışmalarını sürdürebilmektedir. Yeminli tercümanlar kesinlikle var olan bilgiyi subjektif bir hale getirememektedir. Yani objektif olarak çeviri işlemlerinin yapılması ve kağıda dökülmesi gerekmektedir.

Endonezce, çok yaygın bir dil olmadığından bu dil üzerinden tercüme yapabilecek kişileri bulabilmek de oldukça zordur. Bu aşamada ise devreye internet kanalı girmektedir. Artık internet üzerinden bu kişilere kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir. Özellikle tercüman ilanları arasında Endonezce tercüman bulabilmek oldukça kolay bir hal almıştır. Bu kişiler Endonezce dışında farklı diller için de tercüme gerçekleştirebilmektedir. Elbette seçim yaparken pek çok noktaya dikkat etmek gerekmektedir. Bu kişilerin tecrübesi, işi ne kadar zamandır yaptığı, hangi belgeleri çevirebildiği gibi noktalar büyük önem taşımaktadır.

Endonezce Tercümanlar Hangi Belgelerin Çevirisini Yapar?

Endonezceden Türkçeye tercüme yapacak olan tercümanlar pek çok belgenin çevirisini sağlayabilmektedir. Sürücü belgesi, evlilik cüzdanı, diploma, sabıka kaydı, YÖK denklik belgesi, dava karar dosyaları ya da dilekçeler endonezce tercümanlar tarafından kolaylıkla tercüme edilebilmektedir. Elbette bu çeviriler mutlaka noterden tasdiklenmelidir. Aksi takdirde çevirinin hiç bir önemi kalmamaktadır. Özellikle büyük iller olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de Endonezce tercümanlara ulaşabilmek mümkündür. Bu tarz işleri olan kişiler tercümanların yoğun olduğu bölgeleri ziyaret ederek ya da internet üzerinden iletişim kurarak kendilerine erişebilmektedir.

Endonezce Tercüme Bürosu

Tercüme bürosu, pek çok tercümanın bir araya gelerek çalışmalarını sürdürdüğü iş yerleri anlamını taşımaktadır. Endonezce tercüme bürosu da bunlardan birisidir. Kişiler tercüme ettirmek istediği evrakları bu alanda çalışan yeminli tercümanlara getirir ve belli bir fiyat karşılığında çevirme işlemini sağlamaktatır. Yine tercümanların vereceği süre sonucunda çevirisi yapılmış olan evraklar kişilere teslim edilir.

Yeminli Tercüman Ne Demektir?

Tercüme işinin mutlaka tarafsız olması gerekmektedir. Bu nedenle de tercüme bürolarında yeminli olarak çalışmak isteyen tercümanlar için noter tarafından zapt çıkarılmaktadır. Bu zapt ile tercüme yapan tercümanlar tarafsız olarak çeviri işlemlerini gerçekleştireceklerine dair yemin etmiş olmaktadır. Yeminli tercümanlar devlet ilişkilerinin hüküm sürdüğü belgeler, dava sonuçları ya da daha farklı ve önemli evrakları çevirmekle görevli oldukları için taraf tutamamaktadır. Bu zapt da bu noktada devreye girmektedir. Endonezce, İngilizce, Almanca, Çince, Japonca ya da Rusça gibi pek çok dilden çeviri yapan tercümanlar bulunduğu gibi, yeminli olan tüm tercümanlar da noterden verilecek olan zapt belgesi zorunlu hale getirilmiştir.

Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/endonezce-tercume

CEVAP VER