Emar Hangi Durumlarda Kullanılır ve Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Emar Hangi Durumlarda Kullanılır ve Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Vücudun manyetik rezonans görüntülemesi (MRI), vücudunuzun iç kısmına ait ayrıntılı resimleri görmek için güçlü bir manyetik alan, radyo dalgaları ve bilgisayar kullanılmaktadır. Göğüs, karın, leğen kemiği ve daha birçok vücut bölgesi içinde çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde teşhis veya tedaviye yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Hamileyseniz, bebeğinizi güvenle izlemek için vücut MRI kullanılabilir. Herhangi bir sağlık sorunu, var ise, ameliyat olunduysa ya da alerjiniz varsa ve hamile döneminde iseniz mutlaka emar olmadan doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Manyetik alan zararlı değildir, ancak bazı tıbbi cihazların arızalanmasına neden olabilir.

Çoğu ortopedik implantın riski yoktur, ancak vücudunuzda herhangi bir cihaz ya da metal varsa daha sonra sıkıntı yaşamamak için mutlaka bir sağlık çalışanına bu durumu belirtmelisiniz. Aksi söylenmedikçe, normal ilaçlarınızı her zamanki gibi alabilirsiniz. Vücudunuzda kalabalık yapacak eşyalarınızı evde bırakın, gevşek ve rahat kıyafetler giyin. Bir elbise giymeniz de yarar olabilir. Klostrofobi veya anksiyeteniz varsa ve yinede açık emar uygulamasından korku ve endişe duyuyorsanız emar’a girmeden önce doktorunuzdan hafif bir yatıştırıcı isteyebilirsiniz.

Açık Emar Ve Hastalığın Belirlenmesi

Açık emar, sağlıklı ve net görüntü almak, sıkıntı olan bölgenin en ince ayrıntısına kadar incelenmesi ve sorunların teşhis edilebilmesi için kullanılan etrafı açık bir kabin şeklindedir. Bazı hastaların kapalı emar ile ilgili korku, kapalı alan gibi sıkıntıları olmaktadır. Açık ise tüm bu korkuları saf dışı bırakarak hastaları rahatlatmaktadır.

Emar ile Göğüs ve karın organları – kalp, karaciğer, safra yolları, böbrekler, dalak, bağırsak, pankreas ve böbreküstü bezleri de dahil olmak üzere, mesane ve kadınlarda uterus ve yumurtalık gibi üreme organları ve erkeklerde prostat bezi dahil olmak üzere pelvik organlar. kan damarları (MR Anjiyografi dahil), Lenf düğümleri gibi sorunlar görülebilmektedir. Bu sonuçlara göre doktorların belirlediği tedavi yöntemleri ve ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Emar, problemlerin ve hastalığın belirlenmesinde yardımcı bir alettir. Açık MR’ın Kapalı MR’a göre çok avantajlı yanları bulunmaktadır. Kapalı emar içinde 25-40 dakika kalmanız gerekmektedir. Açıkta ise bu durum etrafı açık olduğu için herhangi probleme neden olmamaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için biyorad.net adresine girip iletişim numaralarımız ile bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Sarıyer – İstanbul
Yetkili: Özkan Korkmaz

0 850 333 4 524
0 212 709 98 48
0 216 709 86 48

CEVAP VER