Son dönemlerde çiğ köfte tüketimi ülkemizde hayli yaygınlaştı. Fakat çiğ köfte tüketirken genellikle bayanların düşündükleri ilk şey, acaba çiğ köfte kilo aldırır mı, çiğ köfte kilo yapar mı, çiğ köfte kaç kalori gibi sorular akla geliyor.

Türkiye’nin dünyaya yayılan müthiş lezzeti çiğ köftenin içinde bir çok besin değeri yüksek madde bulunur. Bulgur, isot, badem, bir takım yağlar vs ile besleyici unsurların bulunması kilo aldırır mı düşüncesini devreye sokuyor. Fakat kilo yapmasını düşünürken gerçek ise vücut metabolizmasını hızlandırmasıdır. Hızlanan metabolizma ise yağların yakımını kolaylaştırır. İçerisindeki besinler ile besleyici ve sağlıklı olan çiğ köfteyi yinede aşırı tüketmemek gerekiyor. Herşeyin fazlası illaki zarardır.

1 porsiyon (100g) çiğ köfte içinde : 64.74 (g) Karbonhidrat, 15.06 (g) Protein, 30.64 (g) Yağ, 13.31 (g) Lif, 0 (mg) Kolesterol, 906.64 (mg) Sodyum, 381.6 (mg) Potasyum, 35.54 (mg) Kalsiyum, 68.92 (iu) A Vitamini, 17.02 (mg) C Vitamini, 3.87 (mg) Demir

Çiğ köfte için halk arasında dönen kilo aldırır felan laflarına çok kulak asmayın. Düzenli şekilde tüketilen çiğ köfte vücut için büyük fayda sağlar. Haftada 1 porsiyon çiğ köfte tüketmek sağlıklı olacaktır.

3 YORUMLAR

 1. Son yıllarda hemen hemen hepimizin etrafında açılan çiğ köfteciler iştahımızı kabartır ve aynı zamanda hanımların ev toplantılarında da sunulduğu bu lezzetli tadı eminiz ki beğenmeyen yoktur.

  Son yıllarda popülerliği artan çiğ köfteyi yer iken kara kara düşünüyor ve kilo alır mıyım diyor iseniz işte sizlere nedenleri ile birlikte çiğ köftenin kilo almak yerine kilo vermede faydaları.

  Türkiye’nin dünya üzerine yayılan sayılı lezzetlerinden olan çiğ köfte hazırlanır iken içerisine pek çok baharat katılmaktadır. Bununla birlikte ana maddesi bulgur olan çiğ köfte kilo yapmak yerine vücut metabolizmasının hızlanmasını ve daha rahat bir şekilde yağların yakılmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte çiğ köfte ne kadar faydalı da olsa belli bir kaloriye sahiptir ve haftada bir kez tüketilmesi gerekip fazlası vücuda zarar verebilir.

  Çiğ köfte içerisinde yer alan ve vücuda faydası olan baharatlar arasında kuşkusuz ki acı biber ilk sırada yer alıyor. Acı biber hem çiğ köfte içerisinde hem de sade olarak tüketildiğinde bile faydalı olur iken vücudun yağ yakmasını hızlandırıp metabolizmanızın tüm hafta daha hızlı ve düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

  Türk mutfağının bu lezzet dolu tadını haftada düzenli olarak tüketmeniz bir diyet listesi kadar etkili olur iken hem kilo vermenizi sağlayacak hem de vücudunuzda yer alan toksinleri atmanıza yardımcı olacaktır.

  Halk arasında çiğ köfte kilo aldırmaktadır laflarına çok fazla kulak vermeden düzenli bir şekilde çiğ köfte yemenizi önermekteyiz.

 2. Kaç Kalori Çiğ Köfte ve Kilo Yaparmı?

  1 adet çiğ köfte kaç kalori: Lavaş dürüm çiğ köftenin içinde kaç tane köfte olacağına bağlı olarak kalorisi değişkendir. 1 adet etsiz çiğ köfte kalorisi 61-65 kalori değeri içerir. Çiğ Köfte Kalorisi Kaç Diyette Kilo Yapar mı, Zayıflatır mı?

  Bir tane etli kaç kalori: Etli çiğ köftenin kalorisi doğal olarak daha fazladır, hayvansal yağ ve protein içerir. Sağlıksız yerden alınan çiğ köfte bazı bulaşıcı hastalıkların habercisi olabilir.

  Etsiz çiğ köftenin ana malzemesi olan bulgur içerisinde bolca karbonhidrat vardır. Sağlık açısından etli yerine etsiz olanı tüm uzmanlar tarafından önerilir.

  Çiğ köfte yaparmı kilo aldırır mı: İçerisinde bulunan baharatlar özellikle acı isotun metabolizba hızlandırıcı etkisi vardır. Ana mdde olan bulgur bolca lif kaynağıdır. Kararında yenilen çiğ köfte kilo yapar diyemeyiz. Aksine içerisinde bulunduğu karbonhidrat sayesinde diyette yardımcı olur fakat en önemli nokta, diyet listesinde alınması gereken besin değeridir. Günlük karbonhidrat ihtiyacınız ne kadar ise çiğ köfteyi o oranda yemelisiniz ve tüm ihtiyacınızı bu yiyecekten almayı düşünmeyin.

  Çiğ köfte diyet yaparken yenir mi, diyeti bozar mı: Her gün olmamakla beraber günde maksimum 2-4 adet marul yapraklarına sarılmış çiğ köfte kalorisi diyeti bozmaz ve diyette yenilebilir. Önemli olan etsiz ve lavaş arasında olmamalıdır. Etsiz çiğ köftenin içerisine taze nane, maydanoz ve faydalı baharatları atmak sizin için daha iyi olacaktır.

  Eğer karbonhidrat diyeti yapıyorsanız vücudu tamamen karbonhidrattan yoksun bırakmak olmaz. Bunun yerine kompleks karbonhidrat arasında olan tam buğday ekmeği, kuru baklagiller ve koyu yeşil sebzeler vücudun ihtiyaç duyduğu sağlıklı enerjiyi verecektir.

CEVAP VER