Günümüz de telefon kullanmayan birey sayısı çok ama çok azdır. Biz cep telefonu kullanıyoruz ama bizlere faydalı görünen cep telefonu, aslında fazlasıyla sağlık açısından zarar vermektedir. Özellikle ergenlik döneminde bulunan bireylerimiz açısından aşırı derecede tehlike oluşturan cep telefonu maalesef bu dönemlerde daha fazla kullanılmaktadır. Peki, cep telefonun bilinmeyen zararları neler? sorusuna cevap verecek olursak; Cep telefonun bilinmeyen zararlarından bahsedildikçe durumun ciddiyetini daha iyi anlayabiliyoruz.

Özellikle bilimsel araştırmalar neticesinde üzerinde en fazla mikrop barındıran aletler; kumandalar ve cep telefonlarıdır. Tabi bu durumu gözle görülür bir şekilde açıklamak mümkün değildir. Mikroskobik incelemeler sonrasında ortaya çıkmaktadır.
Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda cep telefonu alma yaşı 6 yaşına kadar düşmüş hatta cep telefonu ile oynama yaşı 2 yaşına kadar düşmüştür.

Cep telefonunun zararlarına genel olarak baktığımızda sağlık ön planda olurken daha sonrasında çocuklarda ders notlarında düşmeler ve dikkatsizlik meydana gelmektedir. Cep telefonu kullanıcılarının uzun süre kullanması sonucu maruz kaldıkları radyasyon, kullanıcılara yavaş yavaş kanser olma riski kazandırmaktadır.

Cep Telefonunun Erkekler Ve Erkek Çocuklara Zararları Neler?

Uzmanlar cep telefonu kullanımının aşırıya kaçıldığında erkekler de kısırlık ve adapte olma sorunlarının meydana geleceğini açıklamaktadırlar. Erkek çocuklar üzerinde ise radyasyon nedeniyle zeka geriliğine, dikkatsizlik ve öğrenme bozukluğu gibi etkiler oluşmaktadır. Erkekler üzerinde cep telefonu kullanımı sinir oluşturmaktadır.

Cep Telefonunun Kadınlar Ve Kız Çocuklarına Zararları Nelerdir?

Günümüzde kadınların en büyük sorunlarından biri olan meme kanserinin meydana gelmesinde, radyasyon ve cep telefonunu kullanımı etki etmektedir.
Kız çocukları üzerinde de erkek çocuklarda olduğu gibi zeka geriliğine, öğrenme bozukluğuna ve dikkatsizlik meydana getirmektedir. Kadınlar için hamilelikte aşırı cep telefonu kullanımı sonucu maruz kalacakları radyasyon sonucu düşük riski artmaktadır.

Kısacası cep telefonu kullanımı bütün insanlar için zararlıdır. Radyasyon sonucu sadece bizlere değil bizden sonraki nesillere bile zararlar meydana getirecektir. Bu sebeple cep telefonu kullanırken daha fazla dikkatli olmamız gerekmektedir.

9 YORUMLAR

 1. Genç yaşlı büyük küçük herkesin elinde olan telefon adeta bir temel ihtiyaç gibi görülebilir. Zamanımızın büyük bir çoğunluğunu telefonda geçirdiğimiz için çeşitli sağlık örgütleri bu konuyu araştırıp bizlere ne denli zarar verdiğini açıkladılar. Yapılan araştırmalara göre cep telefonundan yayılan mikrodalga radyasyonlar beyin hücrelerimizi öldürüyor ki bu oran kulağınıza koyarak kullandığınızda daha da yükseliyor. Aynı zamanda görüş alanında daralma, kalp rahatsızlıkları, kalp pilinin bozulma riski, hafıza zayıflaması, beyin tümörü, işitme bozuklukları, stres ve yorgunluk hissi, kulak çınlaması, kadınlarda düşük riski, erkeklerde sperm sayısının azalması, kan hücrelerinin azalması, baş ağrıları, bağışıklık sisteminde zayıflama ve yoğunlaşma güçlüğü gibi problemlere yol açmaktadır. Bunlara ek olarak uzmanlar cep telefonunu yoğun bir şekilde ve uzun vadeli kullananlar için yüksek tansiyon, genetik yapının bozulması, cilt kanseri ve kan beyin bariyerinin azalması gibi riskler ortaya çıktığını da vurgulamaktadırlar.

 2. Cep telefonu kullanırken özellikle kulaklık kullanılması bence çok önemli, hem eller serbest kalır hemde telefonu beynimize çok daha uzak tutarak radyasyondan korunmuş oluruz.

 3. Cep telefonunun sağlığa zararları ve bu zararları azaltmak için yapılabilecekler

  * Cep telefonunun zararları konuşma süresi arttıkça daha etkili olduğu için telefon görüşmelerinizi çok fazla uzatmayın. Eğer konuşma süresi uzayacaksa kulaklıkla konuşmayı tercih edin. Kulaklığınız yoksa telefonu arada bir el değiştirerek diğer kulağınızla dinleyerek konuşun.

  * Cep telefonunuzu kullanmadığınız sürede çok önemli bir telefon beklemiyorsanız mümkünse kapalı tutun.

  * Çocuklarda sinir sistemi ve beyin gelişiminin devam ediyor olması dolayısıyla çocukların ve gençlerin yetişkinlerden daha çok risk altında olduğu gerçektir. Bu yüzden 16 yaşın altındaki çocuklara cep telefonu kullandırmayın.

  * Yeni bir telefon alırken teknolojisi ve görünüşünün yanında SAR (Specific Absorption Rate-Spesifik Soğurma Oranı) değeri düşük ve sinyal yayma eğilimi (bu değer ne kadar iyiyse cep telefonu o kadar iyi çeker) yüksek telefonları tercih edin.

  * Araç kullanırken kesinlikle cep telefonu kullanmayın. Çünkü dikkat eksikliğinden kaza yapma ihtimalinizin artmasının yanında hareket halinde iken baz istasyonlarına uzaklığın artması ile birlikte sinyal gönderme gücü artacağı için manyetik ışımanın artması anlamına gelir ve bu da biyolojik etkileşim riskini artırır.

  * Cep telefonu taşırken mümkün olduğunca vücudunuza temas etmeyecek şekilde taşıyın. Özellikle kalbe yakın bölgelerde veya gömlek cebinde cep telefonu taşımayın. Çanta varsa çantada taşımak en iyisi. İlla pantolonunuzun cebinde taşımakta ısrarlıysanız en azından ön cep yerine arka cepte taşımaya çalışın.

  * Cep telefonunu çalıştığınız ve uyuduğunuz yerde kendinizden en az 1 metre uzakta tutun.

  * Telefonunuz elektrik şarjında iken kesinlikle konuşmayın.

 4. Genç yaşlı büyük küçük herkesin elinde olan telefon adeta bir temel ihtiyaç gibi görülebilir. Zamanımızın büyük bir çoğunluğunu telefonda geçirdiğimiz için çeşitli sağlık örgütleri bu konuyu araştırıp bizlere ne denli zarar verdiğini açıkladılar. Yapılan araştırmalara göre cep telefonundan yayılan mikrodalga radyasyonlar beyin hücrelerimizi öldürüyor ki bu oran kulağınıza koyarak kullandığınızda daha da yükseliyor. Aynı zamanda görüş alanında daralma, kalp rahatsızlıkları, kalp pilinin bozulma riski, hafıza zayıflaması, beyin tümörü, işitme bozuklukları, stres ve yorgunluk hissi, kulak çınlaması, kadınlarda düşük riski, erkeklerde sperm sayısının azalması, kan hücrelerinin azalması, baş ağrıları, bağışıklık sisteminde zayıflama ve yoğunlaşma güçlüğü gibi problemlere yol açmaktadır. Bunlara ek olarak uzmanlar cep telefonunu yoğun bir şekilde ve uzun vadeli kullananlar için yüksek tansiyon, genetik yapının bozulması, cilt kanseri ve kan beyin bariyerinin azalması gibi riskler ortaya çıktığını da vurgulamaktadırlar.

CEVAP VER